👈 فروشگاه فایل 👉

نماز در آئينه ى حيات انبيا و امت ها

ارتباط با ما

... دانلود ...

نماز در آئينه ى حيات انبيا و امت ها

نماز در آئينه ى حيات انبيا و امت ها – شامل 41 صفحه در قالب ورد و قابل ویرایش

مشخصات فایل

تعداد صفحات

41

حجم

57/342 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

docx

توضیحات کامل

نماز در آئينه ى حيات انبيا و امت ها – شامل 41 صفحه در قالب ورد و قابل ویرایش

نماز در آئينه ى حيات انبيا و امت ها

تفسير على بن ابراهيم قمى در حدود قرن سوم هجرى ، يعنى نزديك به عصر امام حسن عسكرى (عليه السلام) ، به رشته ى تحرير درآمده است .

بزرگان از علماى امت اسلامى و دانشمندان وارسته ، امثال علامه ى طباطبايى صاحب تفسير الميزان ، به اين تفسير اطمينان نموده و  بسيارى از مطالب آن را در كتب فقهى و تفسيرى و اخلاقى خود نقل كرده اند .

نويسنده ى تفسير جناب على بن ابراهيم(1) در توضيح آيه ى شريفه ى ( فَتَلَقَّى آدَمُ مِنْ رَبِّهِ كَلِمَات  ) روايتى را از قول پدرش ، از ابن ابى عمير ، از ابان بن عثمان ، از امام ششم (عليه السلام) نقل مى كند كه با توجّه به اينكه كتب رجالى شيعه از قبيل رجال كشى ، جامع الرواة اردبيلى ، قاموس الرجال شوشترى ، معجم الرجال خويى ، سندش را صددرصد معتبر دانسته اند ، نشان دهنده ى مسئله ى نماز در زمان حضرت آدم (عليه السلام) است ، برگردان فارسى روايت تا آنجا كه لازم و نقطه ى شاهد است از نظر خوانندگان مى گذرد :

* آدم پس از بيرون آمدن از بهشت و هبوط به زمين ، چهل روز در كوه صفا واقع در نزديك بيت حق اقامت داشت . آن روزها به خاطر دورى از مقام قرب و هبوط از مقام علّم الاسمايى و از دست دادن جوار ملكوت و هجران بهشتوصال محبوب ، در حالى كه صورت به خاك داشت همچون ابر بهاران سرشك از ديده مى ريخت .

امين وحى از جانب حضرت معبود ـ كه جز لطف و محبّت و احسان و مرحمت به بندگان ندارد ـ بر او نازل شد و سبب ناله ى جگرسوز و دلخراش او را پرسيد . در پاسخ آن فرشته گفت : چرا ناله نكنم و اشك از ديده نبارم ؟ مگر نه اين است كه خداى عزيز مرا به خاطر بى توجّهى به خواسته ى خود از مقام قرب رانده و از جوار رحمت خويش محرومم نموده و مسكنم را در خاك ذلّت و بر غبار مسكنت قرار داده ؟

فهرست مطالب:

چکیده:

پیشگفتار

واژه‌شناسی

جایگاه نماز

تاریخچه نماز

اقسام نماز

احکام نماز

آداب نماز

حکمت و فلسفه‌های نماز

ارزش و عظمت نماز

اما شش عقوبت در زمان حيات

اما سه بلايى كه نزديك وفات به او مى رسد

اما سه عقوبتى كه در قبر به وى رسد

اما سه عقوبتى كه در قيامت به او رسد

نماز در آئينه ى حيات انبيا و امت ها

نوح و نماز

ابراهيم و نماز

اسماعيل و نماز

موسى و نماز

لقمان و نماز

داود و نماز

سليمان و نماز

يونس و نماز

عيسى و نماز

محمّد (صلى الله عليه وآله وسلم) و نماز

امت اسلامى و نماز

نشانه هاى مؤمن

👇محصولات تصادفی👇

مطالعات طراحی موزه فرش آزمون ارزیابی عملکرد کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران مقاله در مورد ترانزیستور بررسی ارتباط بین مکانیسم های حاکمیت شرکتی با سیاست تقسیم سود متغیر شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران پاورپوینت پست های گازی (GIS)