👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری و پیشینه تحقیق خلاقیت معلمان و پیشرفت تحصیلی

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری و پیشینه تحقیق خلاقیت معلمان و پیشرفت تحصیلی

عنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق خلاقیت معلمان و پیشرفت تحصیلی

مشخصات فایل

تعداد صفحات

50

حجم

65/961 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

doc

توضیحات کامل

عنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق خلاقیت معلمان و پیشرفت تحصیلی

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 50

خلاقیت و نوآوری محرک اصلی تمدنهاست.تلفن ،اتومبیل ،هواپیما،رادیو ،تلویزیون،رایانه،الکترونیک، قدرت اتمی ومسافرت های فضایی و خلق ادبیات وانواع هنرها و... نقاط عطفی از اختراعات و اکتشافات و نمودی ارزشمند از تفکر و ذهن خلاق بشر است.

بنابراین برای پیشرفت در صنعت ،اقتصاد ،سیاست و همه ی علوم نیازمند تفکری خلاق و نو آور هستیم خلاقیتی که در ضمیر همه ی ما نهفته و در نحوه ی زندگی ما تأثیر دارد.

تحولات سریع عصر کنونی ما ،نیازمند حل مسائل و مشکلات به گونه ای خلاق است. هرچند علم، توسعه و پیشرفت نیاز اولیه ی بشر امروزی است، ولی باید دانست که علم به خودی خود، ضامن حل بسیاری از مسائل و مشکلات آینده ای که ما با آنها مواجه خواهیم شد نیست ،تنها نیروی فوق العاده و قدرتمند خلاقیت است که می تواند مسائل و مشکلات را به طرز خارق العاده ای از سرراه بشر بردارد.

شاید به جرأت بتوان گفت که جامع ترین تعریف خلاقیت توسط "گیلفورد"دانشمند آمریکایی عرضه شده است.او خلاقیت را باتفکر واگرا(دست یافتن به رهیافت های جدید برای حل مسائل )در مقابل تفکر همگرا (دست یافتن به پاسخ )مترادف دانسته است.

افرادی که تفکر واگرا دارند در فکر و عمل خود با دیگران متفاوتند و از عرف و عادت دور شده، روش های خلاق و جدید را به کار می برند.برعکس کسانی که از این خصوصیات برخوردار نیستند،تفکر همگرا دارند و در فکر و عمل از عرف و عادت پیروی می کنند.س تفکر واگرا یعنی دور شدن از یک نقطه ی مشترک که همان رسم و سنت و عرف اجتماع است و تفکر همگرا یعنی نزدیک شدن به آن نقطه.

امروزه ثابت شده است که برخلاف بسیاری که ابداع و خلاقیت را خصوصیت ذاتی بعضی افراد می دانند، این استعداد در نوع بشربه اندازه حافظه عمومیت دارد ومی توان آن را باکاربرد اصول وفنون معین و ایجاد طرز تفکرهای جدید و ایجاد محیطی مناسب پرورش داد.

مک کینان در تعریف خلاقیت می نویسد:"خلاقیت عبارت است از حل مسأله به نحوی که ماهیتی بدیع و نو داشته باشد.

فهرست مطالب

مفهوم خلاقیت

تعریف خلاقیت

آموزش وپرورش خلاقیت

نظریه های خلاقیت

دستاوردهای مادى خلاقيت

دستاوردهاى غيرمادى خلاقيت

ویژگی های شخصیت خلاق

الگوهاي پرورش خلاقيت

زمينه‌هاي شكوفايي خلّاقيت

تاثيرات فرهنگ و محيط برخلاقيت

ویژگی های معلم پرورش دهنده ی خلاقیت

فعال شدن شاگردان در كلاس

استفاده از روش بارش مغزى

هنر پرسش

شيوه هاى پرسش خلاق

به كارگيرى قوه تخيل

به كارگيرى حواس ديگر

تفكر خلاق

حل خلاق مسئله

اصول پرورش خلاقیت در کلاس درس

موانع خلاقیت

موانع فردی خلاقیت

منابع انسانی

موانع خلاقیت در محیط مدرسه

موانع خلاقیت در محیط خانواده

تحقيقات انجام شده

فهرست منابع

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت تحلیل مجموعه کهکشان سوهو چین پاورپوینت بافت تاریخی فرسوده شهری محله عودلاجان پاورپوینت پانل‌های نی بتن پاورپوینت دهکده شهری پیشینه و مبانی نظری خصوصی سازی و شواهد و تجربیات